Czy warto kupić lampy solarne z czujnikiem ruchu?

Czy warto kupić lampy solarne z czujnikiem ruchu?

Warto pamiętać o tym, że planowanie otoczenia domu warto rozpocząć już na etapie budowy. Dzięki temu można stworzyć wyjątkową przestrzeń z ponadczasowymi rozwiązaniami. Najważniejsze jest przede wszystkim to, żeby przestrzeń ogrodu była dobrze oświetlona po zachodzie słońca — dzięki temu wieczorami będziemy mogli spędzać w nim czas

Lampy solarne z czujnikiem ruchu — wady i zalety

Wiele osób decyduje się na oświetlenie, które połączone jest na stałe z siecią energetyczną. Okablowanie i cała instalacja pociągnięta jest z domu lub garażu. Oczywiście takie rozwiązanie ma wiele plusów, z których głównym jest to, że cały czas możliwe jest włączenie oświetlenia według swoich potrzeb. Jednakże z uwagi na fakt, że instalacja taka zużywa energię, za którą trzeba niestety płacić, może okazać się bardzo kosztowna szczególnie w czasach, w których cena energii regularnie wzrasta. Co więcej, instalując oświetlenie w ogrodzie, trzeba jakoś poprowadzić kable. Najczęściej wybiera się zakopanie ich pod ziemią, jednakże może to okazać się bardzo kłopotliwe w przyszłości, wtedy gdy przeprowadzane będą jakieś zmiany wyglądu ogrodu polegające na kopaniu w glebie. Wtedy też taki kabel może zostać niechcący przecięty i trudne okazać się może znalezienie przyczyny awarii. Jeśli chce się mieć uniwersalne rozwiązanie, które jest samowystarczalne, to lepiej zdecydować się na solarne lampy z czujnikiem ruchu.

Jak działają lampy solarne?

Już z nazwy tego produktu wynika to, że do działania potrzebują one słońca. Lampy takie, które dostać można w wielu wariantach — takich, które można wkopać w ziemi wzdłuż ścieżek czy też większych wiszących — wyposażone są w specjalny panel solarny, na który padają promienie słońca. Zasada działania jest bardzo prosta. Wtedy, gdy na dworze jest słonecznie i na panel padają promienie słońca, to ogniwo  ogrzewa się nimi. To dzięki ogniwu, lampka świeci. A dzieje się tak, ponieważ ogniwo to służy do konwersji energii padającej ze słońca na energię elektryczną. Jak wiadomo lampki te nie mają dużych ogniw, ale dzięki używanej technologii wystarczają one do pełnego rozświetlenia lampki.

Magazynowanie energii w lampce

Co więcej, energia wytworzona przez ogniwo może być magazynowana w akumulatorkach, które montuje się w lampkach. Dzięki temu po zmierzchu, czyli wtedy gdy na ogniwo nie mogą padać promienie słoneczne, możliwe jest używanie lampki poprzez zużywanie energii pozostałej w akumulatorkach bez konieczności podłączania lampki do sieci elektrycznej. 

Wielu ekspertów uważa, że to właśnie akumulatorki są najważniejszym elementem konstrukcji lampki solarnej, ponieważ pozwalają one na używanie jej w czasie, gdy na dworze nie jest już słonecznie. Najczęściej dodawanymi do lampek akumulatorkami są te, które są ołowiowo-żelowe lub też niklowo-metalowo-wodorkowe. Jak wiadomo w bateriach i akumulatorkach, najważniejsza jest ich pojemność, im większa, tym lepiej. Z uwagi na fakt, że energia słoneczna jest darmowa, to warto magazynować dużo energii w lampkach, z tego też powodu najlepszym wyborem są te, które mają bardzo pojemne akumulatorki. Niewielkie lampki, które przystosowane są do umieszczania ich wśród ścieżek czy roślinności, mają zamontowane akumulatorki o pojemności nawet do 1000 mAH. Większe, które umieszcza się na ścianach czy też słupach mogą mieć pojemność sięgająca nawet do 1800 mAH. Bezapelacyjnie jest to wystarczająco dużo, aby móc cieszyć się oświetleniem przez długi czas. Warto pamiętać o tym, że wiele modeli lampek solarnych wyposażonych jest również w czujniki ruchu, które wychwytują poruszające się obiekty takie jak przechodzący człowiek. Dzięki temu światło włącza się wtedy gdy w jego obrębie pojawi się ktoś, a następnie automatycznie wyłączy, gdy użytkownikowi niepotrzebne jest już oświetlenie.

Artykuł powstał we współpracy z greatcart.pl

Barbara

Powiązane wpisy

Japońskie dzwonki wietrzne Furin — harmonia dźwięków w ogrodzie

Japońskie dzwonki wietrzne Furin — harmonia dźwięków w ogrodzie

Rośliny na żywopłoty dla początkujących ogrodników

Rośliny na żywopłoty dla początkujących ogrodników

Jak udekorować ogród na święta? Ozdoby na zewnątrz w stylu rustykalnym

Jak udekorować ogród na święta? Ozdoby na zewnątrz w stylu rustykalnym

Automatyczne vs. manualne nawadnianie terenów zielonych: zalety i wady

Automatyczne vs. manualne nawadnianie terenów zielonych: zalety i wady