Czym charakteryzuje się PPE i PPK? Co warto wybrać?

Czym charakteryzuje się PPE i PPK? Co warto wybrać?

Pracując, każdemu zależy na tym, aby oszczędzać na swoją przyszłość. Długoterminowe oszczędzanie wiąże się jednak z odpowiednim planowaniem, a także silną wolą. Z pomocą mogą przyjść rozwiązania oszczędzania na emeryturę proponowane przez państwo. W Polsce istnieją dwa główne rodzaje planów, które można wykorzystać w tym celu: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Mimo tego samego celu istnieją pewne różnice między tymi dwoma programami, które warto brać pod uwagę, decydując się na konkretną opcję. 

PPE – Pracowniczy Program Emerytalny

W Polsce każdy pracodawca może zapewnić swoim pracownikom dostęp emerytalnego planu oszczędnościowego zwanego Pracowniczym Planem Emerytalnym (PPE). Do uczestniczenia w tym programie mogą się zgłosić pracownicy, pracujący u danego pracodawcy minimum 3 miesiące, którzy nie ukończyli 70 roku życia. W ramach PPE, pracodawca odprowadza składki podstawowe za swoich pracowników. PPE jest planem o zdefiniowanej składce, która nie może być wyższa, niż 7% wynagrodzenia uczestnika.  Pracownicy mogą zdecydować się na wpłacanie dodatkowych składek do PPE, ale nie podlegają one odliczeniu od podatku. Z kolei, zyski jak i wypłata środków z PPE zwolniona jest z podatku dochodowego. PPE jest długoterminowym planem oszczędnościowym, a pracownicy nie będą mieli dostępu do swoich pieniędzy, aż do przyznania emerytury lub ukończenia 70 lat. Co ważne, wypłata zgromadzonych środków może być wykonana na konto innego PPE lub na indywidualne konto emerytalne. 

PPK – Pracowniczy Plan Kapitałowy

Pracowniczy Plan Kapitałowy jest programem dla pełnoletnich pracowników poniżej 55 roku życia, za których pracodawca odprowadza składki emerytalno-rentowe. Składki na PPK mogą pochodzić z trzech źródeł – pracodawcy, pracownika lub państwa. Pracownik oraz pracodawca są zobowiązani do odprowadzania podstawowej składki oraz mogą dobrowolnie wpłacać składkę dodatkową. Państwo, a dokładniej Fundusz Pracy zapewnia wpłatę powitalną oraz ewentualne dopłaty roczne. Zebrane środki można wypłacić, zachowując preferencje podatkowe po ukończeniu 60. roku życia. Jest również możliwość wcześniejszej wypłaty pieniędzy, jednak wiąże się to ze zmianą preferencji podatkowych i potrąceniem podatku od dochodów kapitałowych. PPK został zaprojektowany jako uzupełnienie istniejących programów emerytalnych.

ppe czy ppk - co wybrać?

PPE a PPK – różnice

Mimo podobnego celu, jakim jest odłożenie pieniędzy na emeryturę, Pracowniczy Program Emerytalny oraz Pracowniczy Plan Kapitałowy różni się w kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą różnicą jest to, że PPK w przeciwieństwie do PPE jest obowiązkowe dla każdego pracodawcy z wyłączeniem wyjątków określonych w ustawie. Z kolei, pracownicy w obu przypadkach mogą dobrowolnie przystąpić do programów. Programy te różnią się również wysokością odprowadzanej składki. W przypadku PPE jest ona stała, odprowadzana przez pracodawcę i może wynosić maksymalnie 7% wynagrodzenia. W PPK zarówno pracownik, jak i pracodawca zobowiązany jest to odprowadzania składki i wynoszą one odpowiednio maksymalnie 2,5% i 2%. Dodatkowo, istnieje dopłata powitalna od państwa w wysokości 250 zł oraz doplata roczna w wysokości 240 zł. 

PPE czy PPK – co wybrać?

Jeśli jesteś pracownikiem i zastanawiasz się, który plan emerytalny wybrać, warto rozważyć różnice i podobieństwa między dwoma programami. Jeśli zależy Ci na wyższej składce miesięcznej oraz pewności, że Twoje pieniądze zostaną wypłacone dopiero na emeryturze, warto zastanowić się na PPE. Jeśli pracujesz w firmie, w której pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania składki na PPK, warto rozważyć tę opcję, ponieważ możesz dokonywać dodatkowych wpłat, a także skorzystasz na dopłatach od państwa. Ponadto środki z PPK można wypłacić wcześniej, jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej.

Artykuł powstał we współpracy z biurem rachunkowym vattax.pl

Barbara

Powiązane wpisy

Odzież i buty robocze: w jakich zawodach będą niezbędne? Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Odzież i buty robocze: w jakich zawodach będą niezbędne? Rodzaje środków ochrony indywidualnej

Kosmetolog – zawód przyszłości

Kosmetolog – zawód przyszłości

Kurs na wózki widłowe

Kurs na wózki widłowe

Meble industrialne w przestrzeni biurowej: Elegancja i wydajność w jednym

Meble industrialne w przestrzeni biurowej: Elegancja i wydajność w jednym