Dom pasywny – jak działa, czy się opłaca?

Dom pasywny – jak działa, czy się opłaca?

W budownictwie pojawia się coraz więcej rozwiązań i możliwości dążących do jak największej energooszczędności domów jednorodzinnych, co w dłuższej perspektywie zapewnia ograniczenie wydatków związanych z ich eksploatacją. Jednym z takich rozwiązań jest budowa domu pasywnego. Domy pasywne budzą coraz większe zainteresowanie, ponieważ pozwalają na zoptymalizowanie wydatków związanych z utrzymaniem domu. W tym artykule przyjrzymy się, na czym dokładnie polega budowa domu pasywnego i odpowiemy na pytanie, czy faktycznie jest to opłacalne. 

Dom pasywny co to?

Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie, czym tak naprawdę jest dom pasywny. Ogólnie ujmując, dom pasywny to rodzaj budynku, który został zaprojektowany tak, aby był niezwykle energooszczędny. Głównym celem projektu domu pasywnego jest zminimalizowanie ilości energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia wnętrza budynku. Kluczem do osiągnięcia idealnego domu pasywnego jest wykorzystanie odpowiednich materiałów, na przykład izolowanych ścian i dachów. W rezultacie domy pasywne mogą zużywać nawet do 90% mniej energii na ogrzewanie i chłodzenie niż budynki konwencjonalne. Budynek zbudowany z wykorzystaniem tradycyjnych metod i materiałów ma zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 120 kWh/m2/rok, a dla porównania dom pasywny standardowo poniżej 15 kWh/m2/rok. Chociaż początkowy koszt budowy domu pasywnego może być wyższy niż tradycyjnego budynku, to długoterminowe oszczędności w kosztach energii mogą sprawić, że domy pasywne będą bardzo opłacalną inwestycją.

Domy pasywne — wymagania

Dom pasywny to budynek, który został zaprojektowany tak, by zminimalizować straty ciepła i zmaksymalizować zyski ciepła z promieniowania słonecznego. Aby to osiągnąć, domy pasywne opierają się na ścianach i oknach o wysokiej izolacji, a także na systemie wentylacji z odzyskiem ciepła. Już na etapie projektu, układ pomieszczeń organizowany jest tak, aby pomieszczenia użytkowania dziennego takie jak kuchnia czy salon były zorientowane na południe, ponieważ wtedy są najdłużej wystawione na światło słonecznego. Unika się również wszelkich elementów trudnych do zaizolowania, dlatego domy pasywne mają najczęściej postać zwartej bryły. Aby zyskać całkowitą maksymalizację zysków solarnych, stosuje się okna o dużych powierzchniach, zajmujących nawet całe ściany budynków. Spełniając te standardy, domy pasywne są w stanie utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. W rezultacie są one coraz popularniejszym wyborem zarówno w nowym budownictwie, jak i przy modernizacji.

Budowa domu pasywnego

Budowanie domu pasywnego będzie różniło się od budowania tradycyjnego czy energooszczędnego domu przede wszystkim pod względem wykorzystywanych materiałów. Dom pasywny powinien posiadać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, a zewnętrzna część budynku powinna być praktycznie nieprzepuszczalna dla powietrza. W domach pasywnych stosuje się grubą warstwę termoizolacyjną, która potrafi osiągać nawet 30 cm, to dwukrotnie więcej niż w standardowym budownictwie. Ponadto ściany budynków pasywnych budowane są w dwu- lub trzywarstwowej technologii. Oprócz zadbania o szczelną izolację górnych części budynku należy zabezpieczyć również podłoże. Zamiast tradycyjnych fundamentów stosuje się płytę żelbetową. Jeśli chodzi o stolarkę okienną i drzwiową, stawia się na produkty, które odznaczają się najmniejszymi stratami ciepła. Do budowy domu pasywnego można stosować różne rozwiązania technologiczne i używać różnych materiałów, jednak z zastrzeżeniem, że powinny one gwarantować idealną szczelność i izolację. W końcu zależy nam na maksymalnym zysku energetycznym przy minimalnych stratach ciepła. 

Ogrzewanie domu pasywnego

Domy pasywne z racji dobrej izolacji nie wymagają stosowania tradycyjnych systemów grzewczych. Ogrzewanie w domach pasywnych zazwyczaj zachodzi poprzez wentylacje. Podgrzewanie powietrza wentylacyjnego zachodzi poprzez zamontowanie nagrzewnicy powietrza, która umieszczana jest w głównym kanale nawiewowym. Aby dodatkowo zminimalizować koszty energii, może być ona zasilana pompą ciepła, która` wykorzystywana jest do podgrzania wody użytkowej. Zważając jednak na klimat, w którym mieszkamy, czasami instaluje się ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić komfort cieplny w zimowych miesiącach. 

Dofinansowanie domu pasywnego

Standard domu pasywnego to coraz popularniejszy sposób budowania energooszczędnych domów, w których żyje się wygodnie i które są ekonomiczne w eksploatacji. W Polsce rząd oferuje wiele zachęt finansowych, by zachęcić budowniczych do budowania domów pasywnych. Istnieją programy dofinansowujące budowę domu, który posiada energooszczędne rozwiązania. Ponadto właściciele domów pasywnych mogą być uprawnieni do obniżenia podatków od nieruchomości i rachunków za media. Ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z budowy domu pasywnego, jest prawdopodobne, że popularność tego podejścia będzie rosła.

Artykuł powstał we współpracy z firmą profalkielce.pl.

Barbara

Powiązane wpisy

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Oryginalne świece zapachowe — wyjątkowe upominki dla każdego

Oryginalne świece zapachowe — wyjątkowe upominki dla każdego

W poszukiwaniu prezentu: jak wybrać idealny plakat dla bliskiej osoby?

W poszukiwaniu prezentu: jak wybrać idealny plakat dla bliskiej osoby?

Odkryj magię obrusów – jak wybrać idealny obrus na każdą okazję

Odkryj magię obrusów – jak wybrać idealny obrus na każdą okazję