Jak przygotować się do wędrówki po górach?

Jak przygotować się do wędrówki po górach?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z górami, pamiętaj – wysoko nad poziomem morza obowiązują zupełnie inne zasady, niż na nizinach. Niezależnie od pory roku, aura w górach jest wyjątkowo kapryśna i nieprzewidywalna. Do tego dochodzi ryzyko urazu czy zabłądzenia. Jak przygotować się do wędrówki po górach, aby nic nie zmąciło radości obcowania z dziką naturą?

Jak się ubrać w góry?

Jak ubrać się w góry? Wszystko zależy od pory roku. W sezonie letnim podstawą jest kurtka wyposażona w specjalistyczną membranę zapobiegającą przenikaniu wody do wewnątrz, a jednocześnie umożliwiającą odprowadzanie potu na zewnątrz. Należy tego typu nakrycie mieć ze sobą nawet jeśli jest ciepło, a prognoza pogody nie zapowiada komplikacji. Do plecaka warto też zabrać bluzę z polaru na wypadek nagłego ochłodzenia, które w wyższych partiach gór zdarza się często. Pamiętaj, by wybierać odzież termoaktywną, która nawet założona warstwowo, będzie zapewniać wydalanie potu, oddychanie i komfort termiczny. Dotyczy to również koszulek trekkingowych, a także bielizny, spodni oraz skarpet. Większym wyzwaniem jest dobranie odpowiedniej odzieży zimą. Ponieważ wędrówka pod górę wiąże się z dużym wysiłkiem, ciało szybko rozgrzewa się nawet w niskiej temperaturze. Dlatego nie należy ubierać się zbyt grubo. Na koszulkę (najlepiej wykonaną z nowoczesnych, oddychających włókien syntetycznych), zakłada się warstwę ocieplającą (polar o wysokiej gramaturze) oraz wierzchnią (kurtka membranowa lub lekko ocieplana, ewentualnie tzw. softshell). Kluczowe znaczenie w czasie górskich wypraw mają buty. Zapomnij o sportowych. Wybieraj jedynie specjalistyczne, trekkingowe. Mają one antypoślizgową i usztywnioną podeszwę zapewniającą maksymalną ochronę stopy. Zazwyczaj wyposażone są w wodoszczelną i oddychającą membranę. Nawet w sezonie letnim, w wyższych partiach gór zaleca się używanie butów za kostkę, które stabilizują stopę w stawie skokowym i zapobiegają urazom. Co ważne, tego typu odzież i obuwie najlepiej jest kupować w specjalistycznych sklepach górskich, takich jak Rysa, gdzie oprócz bogatej oferty, znajdziesz również fachowe doradztwo. Dzięki temu zyskujesz gwarancję jakości, a także masz możliwość precyzyjnego dopasowania zakupów do realnych potrzeb. 

Jaki plecak jest najlepszy na wędrówkę po górach?

W co spakować zapasowe ubrania, prowiant i przydatne akcesoria? Jaki plecak jest najlepszy na wędrówkę po górach? Wszystko zależy od tego, gdzie i w jakich warunkach będzie użytkowany. Na przykład, na terenie skalistym, w wąskich przejściach, gdy istnieje konieczność operowania rękoma, najlepiej sprawdzi się wąski i niski, niewystający poza obrys ciała. Zaleca się, by plecak wyposażony był w tak zwany pas biodrowy oraz klamrę spinającą się na klatce piersiowej. Nie tylko zwiększają one stabilność, ale przede wszystkim pozwalają bardziej równomiernie rozłożyć ciężar. Co ważne, w góry należy wybierać modele sztywne, ze wbudowanym wewnętrznym stelażem, ważne też, by plecak miał system odprowadzania potu z pleców. Jeśli chodzi o wielkość, wszystko zależy od tego, jak długa ma być wędrówka. Na jednodniowe wycieczki w sezonie letnim, wystarczający będzie plecak w przedziale 20-40 litrów. W przypadku bardziej zaawansowanych wypraw lepsza będzie pojemność 60-80 litrów, przydatny może być też tak zwany komin, zwiększający ładowność. 

Co ze sobą zabrać na wyprawę w góry?

Co zabrać ze sobą na wyprawę w góry oprócz ubrań? W plecaku powinny się znaleźć:

  • zapas wody i jedzenia, uwzględniający niespodziewaną sytuację – na przykład załamanie pogody czy uraz uniemożliwiający szybkie zejście. Dobrze jest mieć ze sobą termos z ciepłą herbatą. Wykluczony natomiast jest alkohol.
  • Apteczka z bandażem elastycznym, środkami do dezynfekcji i opatrywania ran, lekami przeciwbólowymi
  • Smartfon z nawigacją, dostępem do internetu, powerbank do ładowania telefonu, latarka, tradycyjna papierowa mapa, najlepiej laminowana, z naniesionym ukształtowaniem terenu, szlakami, ścieżkami i najmniejszymi nawet punktami orientacyjnymi
  • Akcesoria chroniące przed słońcem, które wysoko nad poziomem morza operuje dużo silniej: okulary, kremy z filtrem, czapki, chusty i tym podobne produkty.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym rysa.com.pl.

Barbara

Powiązane wpisy

Bezpieczna jednodniowa wycieczka górska: lista rzeczy i sprzętu, które warto zabrać

Bezpieczna jednodniowa wycieczka górska: lista rzeczy i sprzętu, które warto zabrać

Puszcza Białowieska w zasięgu ręki – aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą

Puszcza Białowieska w zasięgu ręki – aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą

Śladami śnieżnych przygód – zimowa rozrywka w okolicach Świeradowa-Zdroju

Śladami śnieżnych przygód – zimowa rozrywka w okolicach Świeradowa-Zdroju

Kamping w naturze – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Kamping w naturze – jak wybrać odpowiedni sprzęt?