Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Jak sprzedać mieszkanie z lokatorem?

Czy mogę sprzedać nieruchomość z mieszkającym w niej najemcą?

To zwykle pierwsze pytanie, które pojawia się, gdy właściciel chce sprzedać posiadłość. Prosta odpowiedź brzmi tak, można sprzedać nieruchomość, w której nadal mieszka najemca. W rzeczywistości prawo daje lokatorom możliwość do pozostania w wynajmowanej nieruchomości po sprzedaży do czasu wygaśnięcia umowy najmu lub dzierżawy. Jednak szacunek, otwartość i rozmowa z mieszkańcami, mogą okazać się, że sprzedasz mieszkanie już bez lokatorów. 

Kiedy zdecydujesz, że nadszedł czas na sprzedaż wynajmowanej nieruchomości, jako właściciel możesz podjąć dwa główne działania: czekanie aż wygaśnie umowy najmu przed sprzedażą lub sprzedaż, gdy najemca nadal mieszka w domu. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Sprzedaż z najemcami może być wyzwaniem. Swój ruch warto planować z wyprzedzeniem i otwarcie komunikować się z lokatorem. Często bardzo przydatna jest pomoc biura nieruchomości, gdzie agenci oferują profesjonalne doradztwo i mogą pomóc w szybszej sprzedaży nieruchomości z lokatorem. Działania, które można podjąć — i kiedy — zależą głównie od rodzaju umowy najmu.

Jak sprzedać mieszkanie lokatorskie?

Zanim wprowadzisz swoją nieruchomość na rynek, rozważ wady i zalety sprzedaży, gdy najemca nadal w niej mieszka. W niektórych sytuacjach utrzymanie najemcy w trakcie i po sprzedaży może się doskonale sprawdzić.

Opcja 1: Poczekaj na wygaśnięcie umowy najmu

Zalety

Poczekanie, aż lokatorzy się wyprowadzą, daje szansę na odnowienie, odświeżenie czy dokładne posprzątanie mieszkania. Wszelkie kosmetyczne poprawki przed sprzedażą pomagają sprzedać nieruchomość za wyższą cenę. Brak lokatorów sprawia, że mieszkania sprzedają się szybciej. Poczekanie na zakończenie umowy pozwala na pokazywanie mieszkania o dowolnej porze oraz sprzedaż nieruchomości pierwszemu zainteresowanemu. 

 

Wady

Koszty spłaty kredytu hipotecznego są ogromne, a każdy miesiąc bez lokatorów sprawia, że nieruchomość nie zarabia na siebie. Przygotowanie domu do sprzedaży, czekanie na oferty, potencjalnych kupców może trwać nawet kilka miesięcy, a w tym czasie kredyt wciąż musi być spłacany.

Opcja 2: Sprzedaj mieszkanie z najemcami

Zalety

Kiedy dom jest umeblowany, widać w nim życie, kupującemu często łatwiej sobie wyobrazić, przestrzeń mieszkalną i jak sam może ją zaaranżować. Jeśli mieszkanie najemcy jest estetyczne i minimalistyczne, będzie bardziej pożądane przez potencjalnych nabywców. Posiadanie lokatorów już mieszkających w nieruchomości to duża zaleta sprzedaży dla każdego, kto chciałby kupić dom jako nieruchomość inwestycyjną — zaoszczędza im to kłopotów ze znalezieniem najemcy.

 

Wady

Najemcy mogą utrudniać proces sprzedaży w przypadku, gdy nie podoba im się pomysł sprzedaży innemu właścicielowi i ewentualnej wyprowadzki. Nieprzewidywalni najemcy mogą mieć duży wpływ na wygląd domu i otoczenia.

Rozwiązanie dla wynajmującego

Aby przekonać swoich najemców do współpracy z planami ofertowymi, warto rozważyć zaoferowanie im niższego czynszu przez kilka miesięcy, w zamian za zgodę pokazania czystego i zadbanego mieszkania. Inne zachęty obejmują oferowanie elastycznego terminu przeprowadzki lub zwrot kosztów przeprowadzki.

W przypadku chęci sprzedaży mieszkania warto zaoferować najemcy szansę na zakup. Bardzo często zdarza się, że zadowolony najemca, jest faktycznie zainteresowany kupnem mieszkania. Przy takim rozwiązaniu warto poradzić się agencji nieruchomości o pomoc i wspólnie znaleźć jak transakcja mogłaby się odbyć, sporządzić umowę i ustalić wszelkie szczegóły. 

Jak sprzedać mieszkanie z zameldowanym lokatorem? – Informuj najemcę o wszystkim

Spotkanie osobiste jest najlepsze, aby przedstawić wynajmującemu swoje plany. Warto spędzić trochę czasu i odpowiedzieć na wszelkie jego pytania lub dojść do kompromisu. Może będzie konieczna modyfikacja umowy najmu, wypowiedzenie lub wcześniejsza wyprowadzka za zgodą obu stron. Negocjowanie z najemcą wcześniejszej wyprowadzki może być jednak nieco ryzykowne. Jeśli najemca zdecyduje się zignorować renegocjowane warunki i pozostanie w lokalu po sprzedaży, nowy właściciel może postawić się w sytuacji konieczności eksmisji najemcy. A to może pociągnąć do odpowiedzialności za koszty związane z eksmisją. By uniknąć wszelkich nieprzyjemności i w spokoju sprzedać nieruchomość, Biuro 7 House pomaga w bezpiecznym i sprawnym obrocie nieruchomościami.

Barbara

Powiązane wpisy

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Spawanie w przemyśle — innowacyjne zastosowania techniki spawalniczej wpływające na postęp branży

Spawanie w przemyśle — innowacyjne zastosowania techniki spawalniczej wpływające na postęp branży

W poszukiwaniu prezentu: jak wybrać idealny plakat dla bliskiej osoby?

W poszukiwaniu prezentu: jak wybrać idealny plakat dla bliskiej osoby?

Odkryj magię obrusów – jak wybrać idealny obrus na każdą okazję

Odkryj magię obrusów – jak wybrać idealny obrus na każdą okazję