Kleszcze – jak uchronić swojego pupila?

Kleszcze – jak uchronić swojego pupila?

Każdy właściciel psa po powrocie ze spaceru uważnie przegląda sierść swojego ulubieńca w poszukiwaniu kleszczy. Niestety, zdarza się, że są one nosicielami różnych chorób, które w poważnym stopniu zagrażają zdrowiu pupila. Poniżej kilka wskazówek, jak wybrać skuteczny preparat na kleszcze.

Jak wyglądają i czym są kleszcze?

Kleszcze to roztocza odżywiające się krwią ssaków. Same też bywają żywicielami dla bakterii, wirusów i pierwotniaków. Mogą się one przenosić dalej na inne zwierzęta, wywołując niebezpieczne choroby.

Roztocza występują w różnych stadiach cyklu życiowego: larwy, nimfy i osobniki dorosłe. Najmniejsze z nich niezwykle trudno jest zauważyć w sierści psa. Wkłuty kleszcz po jakimś czasie żerowania staje się lepiej widoczny, ponieważ powiększa się jego rozmiar. Samica dorosłego kleszcza przed żerowaniem osiąga wielkość 4 mm, natomiast po skończonym posiłku jej wymiary często przekraczają 1 cm.

Choroby najczęściej przenoszone przez kleszcze

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe niebezpieczne dla psów to babeszjoza, anaplazmoza i borelioza. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się po upływie kilkunastu dni od kontaktu zwierzęcia ze śliną zainfekowanego kleszcza. Wyjątkiem jest borelioza, która daje symptomy po znacznie dłuższym okresie czasu. Należą do nich: wysoka gorączka, ospałość, wymioty i biegunka.

Profilaktyka chorób odkleszczowych u psów

Chorobom zwykle łatwiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Diagnoza polega na wykonaniu serii badań i analizie wyników. Leczenie ma długi i uciążliwy przebieg, obejmuje medykamenty przyjmowane dożylnie i wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.

Wobec tego bardzo ważna jest profilaktyka. Oprócz starannego czesania i regularnego przeglądania sierści psa w poszukiwaniu insektów warto zaopatrzyć się w skuteczny preparat na kleszcze. Wybierając środek, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom, zwróć koniecznie uwagę na gabaryty pupila. Na opakowaniu zazwyczaj znajduje się informacja, czy specyfik dedykowany jest dla dużych, średnich, czy małych psów.

Wygodne obroże z aktywną substancją owadobójczą działają przeciwko pchłom oraz kleszczom. Mogą chronić twoje zwierzę przez okres nawet pół roku, są odporne na działanie wody. Łatwe w użyciu i dopasowaniu do gabarytów twojego pupila, obroże są popularną metodą zapobiegania wbiciu się pasożyta.

Krople do odstraszania kleszczy przeznaczone są do aplikacji bezpośrednio na skórę czworonoga. Jest to niezawodny i wygodny sposób na zabezpieczenie pupila przed wbiciem się insekta, wykazuje również działanie odstraszające pchły. Preparat należy stosować raz na kilka tygodni. Nie jest on odporny na działanie wody, dlatego po kąpieli lub zmoknięciu psa zaleca się ponowną aplikację.

Jak chronić psa, czyli co pomaga na kleszcze?

Poznałeś już najbardziej skuteczne preparaty na kleszcze. Wiedząc, jak niebezpieczne mogą być te pasożyty dla twojego pupila, zaopatrz się w specjalną obrożę, krople lub kompletny zestaw składający się z obroży, szamponu i sprayu. Znajdziesz je na Mulit-branch.pl. Nie rezygnuj z codziennych spacerów i pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce.

Barbara

Powiązane wpisy

Mosiężne karnisze i uchwyty na zasłony – luksus i trwałość w Twoim domu

Mosiężne karnisze i uchwyty na zasłony – luksus i trwałość w Twoim domu

Wielofunkcyjne mistrzynie kuchennego porządku – ścierki i ręczniki kuchenne

Wielofunkcyjne mistrzynie kuchennego porządku – ścierki i ręczniki kuchenne

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Poradnik dla remontujących: Jakie blaty kuchenne wybrać do nowoczesnej kuchni?

Oryginalne świece zapachowe — wyjątkowe upominki dla każdego

Oryginalne świece zapachowe — wyjątkowe upominki dla każdego