Muzyka w rozwoju i edukacji dziecka — dlaczego jest ważna?

Muzyka w rozwoju i edukacji dziecka — dlaczego jest ważna?

W dzisiejszych czasach ludzie posiadają dużo większą wiedzę na temat tego, w jaki sposób wychowywać dzieci już od urodzenia. Jeżeli dziecko aktywnie spędza czas, ma to bardzo pozytywny wpływ na iloraz inteligencji czy wrażliwość. Jednym z najlepszych zajęć pod kątem rozwoju dorastającego młodzieńca jest obcowanie z muzyką. W jaki sposób śpiew i gra na instrumencie może pomóc w rozwoju i edukacji młodego człowieka?

Wcześniej jednak umil dziecku dzień poprzez zakup designerskich ubrań dla dzieci w sklepie, który polecamy.

Muzyka jest z nami od zawsze

Człowiek jest otoczony przez dźwięk. Śpiew ptaków, szelest liści czy rozmowy pomiędzy ludźmi można było słyszeć od najdawniejszych czasów. Wszelkie odgłosy odbierane przez człowieka powodują, iż powstają u niego stany emocjonalno-poznawcze. W ten sposób osoba słysząca dźwięk zwraca na niego swoją uwagę oraz może odczuwać zaciekawienie, przyjemność, a nawet ból. Dźwięk ma wpływ na psychikę człowieka oraz jego układ wegetatywny, nerwowy, a nawet mięśnie głębokie. Uważa się, że pierwsza muzyka powstawała już w czasach prehistorycznych, kiedy to ludzie z tamtego okresu grali na muszlach czy piszczałkach. Jednocześnie była ona nieodłącznym elementem wszelkich obrządków religijnych i ceremonii, gdzie wraz z tańcem stanowiła oprawę takiego wydarzenia. Mówi się, że muzyki słuchano dla przyjemności w takich starożytnych krajach jak Mezopotamia, Egipt czy Chiny. Obecnie za najstarszy odtworzony utwór uważa się „Hymn do Nikkal” pochodzący z 1400 r. p.n.e., który został zrekonstruowany przez zespół Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Muzyka a rozwój dziecka

Granie na instrumentach jest zajęciem praktykowanym przez wielu ludzi na całym świecie, gdyż jest ono twórcze, pozwalające człowiekowi zapomnieć o otaczających trudach. Jednocześnie pełni niezwykle istotną rolę w rozwoju dziecka. Młodzi ludzie rozwijają się bardzo dynamicznie do 6 roku życia. Z tego powodu, jest to czas kiedy warto wdrożyć dziecku regularne słuchanie muzyki oraz zainicjować początki gry na instrumentach. Korzyści płynących z wczesnego wdrożenia muzyki w wychowanie dziecka jest bardzo dużo. Można między innymi wyróżnić:

 

  1. Dzieci, które ćwiczą grę na instrumentach, bądź śpiew przejawiają mniejszą zdolność do agresywnego zachowania. Badanie zostało przeprowadzone na kilkuletnich dzieciach, które uczestniczyły w prostych zajęciach muzycznych. Już takie muzyczne zabawy jak wystukiwanie rytmu czy gra na prostych instrumentach sprawiały, że dzieci zachowywały się znacznie spokojniej, niż ich rówieśnicy niespędzający czasu w ten sposób. Ponadto w pierwszej grupie zaobserwowano lepsze wyniki w nauce oraz bardziej rozwinięte zdolności do skupiania się. Polepszeniu uległy także cechy interpersonalne. 
  2. Rozwój mózgu i zwiększenie zdolności poznawczych poprzez grę na instrumentach jest faktem potwierdzonym wielokrotnie przez naukowców. Dalsze badania w tej dziedzinie jeszcze bardziej dowodzą temu twierdzeniu. Dziecko podczas nauki śpiewu trenuje język oraz struny głosowe co ma jednoznaczne przełożenie na przyspieszenie nauki mówienia oraz dykcję. Dzięki tym cechom dziecko po raz kolejny staje się bardziej komunikatywne oraz lepiej przyswaja naukę kolejnego języka. Bardzo ważny jest także rozwój słuchu. Dziecko, które regularnie uczestniczy w zajęciach muzycznych, jest bardziej czułe na wszelkie dźwięki, przez co nie ma problemu z rozumieniem tekstu słuchanego podczas nauki języków obcych.

 

  1. Zyskają również nauki ścisłe! Poprzez słuchanie muzyki oraz grę na instrumentach rozwija się cały mózg. Lewa półkula odpowiada za poczucie i wystukiwanie rytmu. Prawa część mózgu jest odpowiedzialna za rozpoznawanie melodii. Grając na instrumencie, konieczne jest skoordynowanie pracy obydwóch części, co sprawia, że pracuje cały mózg, a przede wszystkim prawa półkula odpowiedzialna za logiczne myślenie. W ten sposób gra na instrumentach we wczesnym wieku może znacznie przyczynić się do lepszych wyników dziecka z przedmiotów ścisłych.

Muzyka a emocje dziecka

Poza oczywistym wpływem na zdolności myślowe dziecka gra na instrumentach czy śpiew bardzo dobrze wpływają na jego rozwój emocjonalny. W muzyce zawarte są emocje. Każdy utwór posiada ukryty przekaz, który poszczególny artysta chciał zawrzeć w danym kawałku sztuki. Rolą osoby grającej daną kompozycje jest odczytanie intencji autora wraz z jednoczesnym przedstawieniem swoich odczuć podczas gry. Dzieci mniej lub bardziej świadomie zaczynają działać w ten sam sposób podczas swoich prób. To sprawia, że stają się bardziej empatyczne wobec otoczenia. Potrafią lepiej dostrzec problemy trapiące rówieśników i są bardziej czułe na ich los. Nie mają również większych problemów z precyzyjnym określaniem swojego samopoczucia, co jest szczególnie pomocne dla rodziców takiego dziecka. Rozwój pod kątem emocjonalnym i intelektualnym ich pociechy sprawia, że są oni w stanie lepiej rozumieć problemy i obecny stan dziecka. To z kolei skutkuje lepszym zrozumieniem, które stanowi podstawę wychowawczą. Podsumowując, zastanawiając się nad tym czy zapisać dziecko na zajęcia muzyczne, warto posiłkować się dostępnymi opiniami fachowców. Te są z kolei jednoznaczne. Granie na instrumentach czy śpiew bardzo pozytywnie wpływają na jego rozwój, co będzie miało wiele pozytywnych efektów w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym jangok.pl, oferującym najlepsze podkłady muzyczne.

Barbara

Powiązane wpisy

Zima z dzieckiem — rodzinne aktywności sportowe na mroźne miesiące

Zima z dzieckiem — rodzinne aktywności sportowe na mroźne miesiące

Sezonowe dekoracje kominków elektrycznych: pomysły i inspiracje

Sezonowe dekoracje kominków elektrycznych: pomysły i inspiracje

7 sposobów na stworzenie niezapomnianej dekoracji balonowej na przyjęcie urodzinowe

7 sposobów na stworzenie niezapomnianej dekoracji balonowej na przyjęcie urodzinowe

Jak ubierać niemowlaka do snu?

Jak ubierać niemowlaka do snu?