Pielęgnacja felg i kołpaków – zrób to sam!

Pielęgnacja felg i kołpaków – zrób to sam!

Zadbana karoseria jest niezbędnym elementem dobrze prezentującego się auta, jednak nie stanowi jedynego ważnego elementu. Równie istotny jest dobry stan kół. Opony mogą być co prawda nowe, ale nie będą prezentowały się estetycznie w towarzystwie brzydkich felg i kołpaków. Z tego artykułu dowiesz się jak zadbać o te elementy Twojego samochodu i sprawić, by prezentowały się odpowiednio elegancko.

Garść porad na początek

Zanim zaczniesz czyścić swoje felgi, pamiętaj, aby zdążyły wystygnąć po jeździe, zwłaszcza tej długiej lub wypełnionej intensywnym hamowaniem. Tarcze rozgrzewają się bowiem do czerwoności i potraktowane chłodniejszą wodą, mogą ulegać zniekształceniom, co wpłynęłoby na ich skuteczność. Do mycia nie należy także używać szczotek o sztywnym, szorstkim włosiu, ponieważ zarysują one metal. Powierzchnię uszkodzić mogą również płyny z kwasami w składzie, zaleca się zatem ich unikanie.

Dokładne mycie

Jeśli Twój samochód ma kołpaki, zdejmij je przed rozpoczęciem pracy przy felgach. Proces pielęgnacyjny najlepiej zacząć od użycia samej wody. Jej strumień powinien być o dość wysokim ciśnieniu. Pozwoli to na pozbycie się większych zabrudzeń. Natomiast, aby wyczyścić cięższe do usunięcia ślady, należy sięgnąć po specjalną piankę, żel albo spray, które należy rozprowadzać delikatną gąbką, szmatką, bądź specjalistyczną szczotką, służącą wyłącznie do mycia felg. Szczególnie dokładnie umyj krawędzie i zagłębienia. Na sam koniec spłucz szampon ciepłą wodą i wypoleruj dla nadania blasku.

mężczyzna myje kołpak od samochodu

Pielęgnacja kołpaków

Część kierowców decyduje się na zrezygnowanie z fragmentów osłaniających felgi, uznając je za zbędne czy nawet kiczowate elementy. Warto jednak pamiętać, że dodatkowo chronią one części, które znajdują się głębiej, zapobiegając niektórym usterkom. Oprócz tego mogą stanowić ciekawy element wyróżniający samochód, zwłaszcza jeśli felgi nie są zbyt reprezentatywne. Kolejną zaletą kołpaków jest ich prosta pielęgnacja – wystarczy jedynie je wyjąć, a następnie umyć tak jak felgi. Możesz użyć nawet tego samego rodzaju płynu do czyszczenia. Pamiętaj o tym, by uniknąć zarysowań – a więc zamiast twardej szczotki, wybierz miękką szmatkę.

Czy woskowanie jest warte zachodu?

Niektórzy pewnie zastanawiają się, czy warto poświęcać dodatkowy czas i pieniądze, potrzebne do kupna specjalnego wosku. Jest to jednak coś, co warto zrobić. Nakładanie preparatu średnio raz na miesiąc pomoże utrzymać felgi w świetnym stanie. Oprócz tego, że tłuszcz utrudni zabrudzeniom przywieranie do powierzchni metalu, to dodatkowo uszczelni te przestrzenie, czyniąc je mniej podatnymi na uszkodzenia. Jeśli elementy kół nie są matowe, woskowanie doda im blasku oraz sprawi, że będą przyciągać oko.

Sprawdzone preparaty dla Twojego auta

Spośród wielu producentów płynów i pianek do samochodu, warto zaufać tylko tym najlepszym. Szeroki wybór wielu marek i różnych rodzajów produktów znajdziesz na mg-moto.pl.

Barbara

Powiązane wpisy

Dlaczego elektryczne wózki inwalidzkie stają się coraz popularniejsze?

Dlaczego elektryczne wózki inwalidzkie stają się coraz popularniejsze?

Motory i quady elektryczne

Motory i quady elektryczne

Jak czyścić tapicerkę?

Jak czyścić tapicerkę?

Jak działają łożyska baryłkowe?

Jak działają łożyska baryłkowe?