Pompy ciepła – rodzaje, zastosowanie

Pompy ciepła – rodzaje, zastosowanie

Pompy ciepła są używane do nadawania wodzie określonej temperatury, czyli jej ogrzania lub schłodzenia. Warto znać podstawowe zastosowania tych urządzeń. Poniżej prezentujemy główne rodzaje pomp ciepła, które nadają się do użytku domowego. Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują ciepło z naturalnego źródła zewnętrznego i umożliwiają wykorzystanie go do ogrzewania pomieszczeń. System grzewczy działający w oparciu o pompę ciepła jest ciekawą alternatywą innych sposobów na podniesienie temperatury w domu.

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Działanie pomp ciepła polega na wykorzystaniu naturalnych źródeł wysokiej temperatury. Ciepło pozyskiwane jest z otoczenia, czyli z gruntu, wód gruntowych lub z powietrza. Pompy składają się z dwóch podstawowych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej. Połączone są one ze sobą za pomocą przewodów ze specjalną substancją, która pośredniczy w przekazywaniu ciepła. Tym czynnikiem jest zazwyczaj glikol, czyli ciecz odporna na zamarzanie. Doskonale nadaje się do absorbowania ciepła z otoczenia i transportowania go przez system przewodów. Krążący w instalacji czynnik chłodniczy zwiększa swoją temperaturę i przekazuje ciepło do skraplacza, skąd jest ono odbierane przez wodę z instalacji grzewczej. Pompy ciepła wykorzystują zasadę fizyczną zwaną efektem Joule’a Thomsona. Kumulują pobraną z otoczenia energię i oddają ją do systemu ogrzewania.

Główne rodzaje pomp ciepła

Do podstawowych rodzajów pomp ciepła należą pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Oprócz tego spotyka się pompy hybrydowe oraz pompy ciepła woda-powietrze. Główne różnice polegają na tym, że poszczególne typy pomp umożliwiają wykorzystanie energii skumulowanej w innych źródłach. Przykładowo, pompa ciepła gruntowa odbiera ciepło zgromadzone pod powierzchnią gruntu na głębokości ok. 1,5 m, gdzie temperatura jest stała i nie spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Jak dobrać pompy ciepła do instalacji grzewczej?

Rodzaj pompy ciepła należy dopasować do powierzchni domu oraz sposobu rozmieszczenia ścian, okien i drzwi. Z parametrów urządzenia warto zwrócić uwagę na takie informacje, jak: natężenie generowanego hałasu, łatwość obsługi i rodzaj czynnika chłodniczego. Twój wybór powinien też uwzględniać to, czy chcesz zamontować pompę ciepła w powstającym budynku, czy w gotowym domu.

Pompy ciepła – zastosowanie w gospodarstwie domowym

Urządzenia grzewcze pobierające ciepło z otoczenia mają liczne zastosowania. Można ich użyć do utrzymywania komfortowej temperatury w domu za pomocą grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego lub powietrznego, a także podgrzewania wody użytkowej. Rodzaj i liczba dostępnych funkcji zależy od tego, jaką pompę ciepła wybierzesz do swojego domu. Pompa ciepła woda-powietrze umożliwia korzystanie z różnych trybów pracy: grzania, chłodzenia, podgrzewania wody oraz jednoczesnego grzania i podgrzewania wody.

Najlepsze pompy ciepła do twojego domu – zalety użycia pomp

Ważną zaletą używania pompy ciepła w domu jest energooszczędność. Niskie koszty eksploatacyjne można osiągnąć zwłaszcza wtedy, gdy dom ogrzewany jest tzw. podłogówką. Wynika to z tego, że taki rodzaj instalacji nie potrzebuje wysokiej temperatury i ma dużą powierzchnię grzania. Użycie pomp ma też głęboki sens ze względu na ochronę środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, ponieważ zdecydowana większość energii potrzebnej do działania pompy ciepła jest pobierana z zasobów odnawialnych. Nowoczesne i wydajne pompy ciepła pozwalają zaoszczędzić sporo na ogrzewaniu. Różnica jest tym większa, im lepiej wykorzystasz swoją instalację. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pompę ciepła wykorzystać do chłodzenia powietrza latem i ogrzewania wody przez cały rok. Inwestycja może zwrócić się już po kilku latach, a urządzenie jest tańsze w eksploatacji, niż tradycyjny ogrzewacz elektryczny. Zakup pompy ciepła może okazać się bardzo opłacalną inwestycją. Odwiedź sklep internetowy Elar posiadający w swojej ofercie różne rodzaje urządzeń grzewczych i wybierz optymalne rozwiązanie do ogrzewania swojego domu.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym sklep.elar.com.pl.

Barbara

Powiązane wpisy

Jak wykorzystać kominek elektryczny poza sezonem zimowym – 7 pomysłów

Jak wykorzystać kominek elektryczny poza sezonem zimowym – 7 pomysłów

Trendy w designie kuchni 2024

Trendy w designie kuchni 2024

Biokominki jako element dekoracyjny – praktyczne i estetyczne zastosowania w różnych pomieszczeniach

Biokominki jako element dekoracyjny – praktyczne i estetyczne zastosowania w różnych pomieszczeniach

Mosiężne karnisze i uchwyty na zasłony – luksus i trwałość w Twoim domu

Mosiężne karnisze i uchwyty na zasłony – luksus i trwałość w Twoim domu