Pracownicze Plany Kapitałowe- czym są i na jakich warunkach można wypłacać z nich pieniądze

Pracownicze Plany Kapitałowe- czym są i na jakich warunkach można wypłacać z nich pieniądze

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) to długoterminowy system oszczędnościowy wspierany przez pracodawców i Państwo. Program ten ma pomagać Polakom oszczędzić pieniądze na poprawę warunków finansowych po 60-tym roku życia. Co ważne, program jest w pełni dobrowolny, a gromadzone przez Ciebie pieniądze są Twoją własnością. Oznacza to, że możesz je w każdej chwili wypłacić i bez konsekwencji zrezygnować z gromadzenia środków w PPK.
Ile pieniędzy miesięcznie dokłada mi pracodawca? Ile Państwo?
Do środków, które przekazujesz z wynagrodzenia na Twoje indywidualne konto pracodawca dokłada minimum 1,5% Twojego wynagrodzenia. Natomiast Państwo dokłada do Twoich oszczędności 240 zł miesięcznie. Choć na pierwszy rzut oka liczby te wydają się nieduże, to w perspektywie długoterminowego oszczędzania okazuje się, że kwota zaoszczędzona na PPK jest nawet kilkukrotnie wyższa od sumy odkładanych przez Ciebie pieniędzy. Dla przykładu- przy zarobkach 4000 brutto i przekazywaniu 2% wynagrodzenia przez 35 lat na Twoim koncie PPK masz łącznie 172 793zł z czego jest tutaj tylko 55 845 zł Twojego wkładu. Reszta to środki wpłacone przez pracodawcę, Państwo oraz wypracowany zysk.

Ile otrzymam pieniędzy, jeżeli zdecyduje się wycofać pieniądze z PPK przed 60-tym rokiem życia ?

Środki gromadzone przez ciebie w ramach PPK ustawowo są Twoimi środkami prywatnymi. Oznacza to, że zaoszczędzone przez Ciebie pieniądze możesz w każdej chwili wycofać z PPK. Jeżeli zdecydujesz się na wycofanie swoich pieniędzy z PPK musisz liczyć się z tym, że stracisz jednak wszystkie pieniądze otrzymane od Skarbu Państwa. Ze środków wpłaconych przez pracodawcę 30% zostanie przekazanych na Twoje konto ZUS, natomiast od pozostałych 70$% będzie potrącony podatek dochodowy.

Wypłata z PPK na poczet kredytu hipotecznego

Planujesz zakup domu lub mieszkania i potrzebujesz środków na sfinansowanie wkładu własnego? Na taką okoliczność możesz wypłacić wszystkie środki zgromadzone na swoim koncie PPK. Prawo wyciąga rękę w kierunku osób chcących kupić własną nieruchomość i pozwala na jednorazową wypłatę wszystkich środków. Wypłata ta ma jednak formę pożyczki i należy ją zwrócić w całości w ciągu 15 lat.

Czy po rezygnacji można ponownie zapisać się do programu?


Udział w programie oszczędnościowym PPK jest w pełni dobrowolny. Uczestnicząc w nim możesz w każdej chwili wycofać z niego swoje środki bez żadnych konsekwencji.
Jeżeli zrezygnowałeś z programu, a chcesz z powrotem w nim uczestniczyć również nie ma z tym jakiegokolwiek problemu. W każdej chwili możesz również złożyć wniosek o ponowne oszczędzanie. W takim przypadku już od kolejnego miesiąca 2% Twojego wynagrodzenia będzie przekazywane na PPK.

Oszczędzając środki w PPK nic nie tracisz

Środki zaoszczędzone przez ciebie w ramach PPK są Twoją własnością prywatną. Oznacza to, że całą kwotę uzbieraną przez Ciebie w czasie uczestnictwa w programie możesz w każdej chwili wypłacić, a pieniądze te są zawsze całkowicie bezpieczne. Nie musisz zatem martwić się, że w razie niepowodzenia projektu Twoje pieniądze przepadną lub że na tym stracisz. Dlatego, jeżeli myślisz o swojej przyszłości i planujesz odkładać jakiekolwiek środki na cele emerytalne koniecznie przemyśl swój udział w PPK. Ten system oszczędnościowy z pewnością niesie za sobą wiele korzyści i warto go rozważyć.

Artykuł powstał we współpracy www.payroll.pl

Barbara

Powiązane wpisy

Spawanie w przemyśle — innowacyjne zastosowania techniki spawalniczej wpływające na postęp branży

Spawanie w przemyśle — innowacyjne zastosowania techniki spawalniczej wpływające na postęp branży

Jak przygotować idealne środowisko do masażu Nuru: 10 kroków do niesamowitej sesji

Jak przygotować idealne środowisko do masażu Nuru: 10 kroków do niesamowitej sesji

Kreatywna księgowość — czym jest i na czym polega?

Kreatywna księgowość — czym jest i na czym polega?

Mycie automatyczne kontra mycie ręczne samochodu

Mycie automatyczne kontra mycie ręczne samochodu