Przegląd klimatyzacji – jak to zrobić? O czym pamiętać?

Przegląd klimatyzacji – jak to zrobić? O czym pamiętać?

Sprawna klimatyzacja jest gwarancją większego komfortu podczas jazdy, ale to nie wyłączna zaleta jej dobrej kondycji. Obecność grzybów czy innych drobnoustrojów przekłada się na nieprzyjemny zapach i przede wszystkim większe ryzyko chorób. Regularna kontrola jest zatem kluczowa, jeśli chcemy cieszyć się dobrze działającym autem oraz zdrowiem naszym i innych pasażerów. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Częstotliwość przeglądu

Najczęściej wskazywaną przez specjalistów porą badania jest początek wiosny. Zbiega się to z zalecanym regularnym przeglądem po okresie jesienno-zimowym. Chłodniejsze miesiące wiążą się bowiem ze zwiększoną wilgotnością, spowodowaną częstymi opadami deszczu bądź śniegu. Drobinki wody przenikają do różnych układów w samochodzie, zwiększając podatność na m.in. pleśń. Jak tylko zagnieździ się ona w jednym miejscu, łatwiej jej będzie przenosić się także gdzie indziej, dlatego szczególnie ważne jest usunięcie nawet najdrobniejszych śladów grzyba.

Kilka dostępnych metod

Do najpopularniejszych sposobów czyszczenia klimatyzacji zaliczamy:

  • pianki dezynfekujące – są zdecydowanie najtańsze, a oprócz tego można ich użyć samemu w domu. Nie gwarantują jednak całkowitego oczyszczenia. Środek wprowadza się do wnętrza układu za pomocą długiej rurki, która czasami nie dochodzi do najgłębszych części zagrzybionych elementów. Ponadto ostry, chemiczny zapach potrafi utrzymywać się we wnętrzu do kilku dni;
  • ozonowanie – jak sama nazwa wskazuje, do kanałów wprowadza się ozon, który skutecznie niszczy zanieczyszczenia, rozwiązując większość problemów. W aucie nie pozostaje też praktycznie żaden ślad w postaci nieprzyjemnej woni, a koszt, choć większy od ceny pianki, nie powinien być duży;
  • ultradźwięki – ta metoda polega na wprowadzeniu do wentylacji specjalistycznego gazu, który przemieszcza się po całym układzie i likwiduje wszystkie drobnoustroje. Po całym zabiegu samochód trzeba wywietrzyć, a zapach znika po kilku godzinach. Należy też zaznaczyć, że jest to najdroższa z przedstawionych tu metod.

Na co jeszcze uważać?

Samo odgrzybianie klimatyzacji nie przyniesie najlepszych efektów, jeśli nie wymienimy filtra kabinowego. Na rynku obecnych jest wiele ich rodzajów, a często poleca się ten z aktywnym węglem. Kosztuje on więcej niż zwykły model, aczkolwiek jego zaleta to duża zdolność do filtrowania toksycznych substancji. Minusem tego rozwiązania jest niestety fakt szybkiego zatykania się.

Warsztat czy samodzielność?

Niejednokrotnie chcąc oszczędzić, wybieramy tańszą metodę odgrzybiania na własną rękę. Warto tu jednak zaznaczyć, że w ten sposób możemy nie usunąć każdego zanieczyszczenia, a zatem wizyta u mechanika i tak prędzej czy później będzie konieczna. O ile zatem stosowanie pianki sprawdzi się jako środek doraźny, od czasu do czasu warto wybrać zabieg ozonowania lub czyszczenia ultradźwiękami u specjalisty.

Twój sprawdzony sklep

Niezależnie od tego, jaki sposób dbania o klimatyzację wybierzesz, warto mieć pod ręką zaufany sklep z wszystkimi akcesoriami samochodowymi. Szeroki wybór produktów wielu marek znajdziesz na https://www.mg-moto.pl/.

Barbara

Powiązane wpisy

Bezpieczna jednodniowa wycieczka górska: lista rzeczy i sprzętu, które warto zabrać

Bezpieczna jednodniowa wycieczka górska: lista rzeczy i sprzętu, które warto zabrać

Puszcza Białowieska w zasięgu ręki – aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą

Puszcza Białowieska w zasięgu ręki – aktywny wypoczynek w zgodzie z naturą

Śladami śnieżnych przygód – zimowa rozrywka w okolicach Świeradowa-Zdroju

Śladami śnieżnych przygód – zimowa rozrywka w okolicach Świeradowa-Zdroju

Kamping w naturze – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Kamping w naturze – jak wybrać odpowiedni sprzęt?