Wpływ kosmetyków do dezynfekcji na stan cery

Wpływ kosmetyków do dezynfekcji na stan cery

Środki odkażające i dezynfekujące stały się szeroko stosowane w związku z globalnym kryzysem zdrowotnym spowodowanym COVID-19. Produkty takie jak żele dezynfekujące, mydła czy spraye znajdują się na szczycie list zakupów osób, które starają się zaopatrz w niezbędne rzeczy. Jednak o ile te produkty gospodarstwa domowego utrzymują nas w czystości i zapobiegają przenoszeniu wirusa, nadmierne ich używanie może być szkodliwe dla organizmu i naszej cery. Jak zminimalizować negatywne skutki stosowania dzisiejszych produktów, aby nadal można było używać środków do dezynfekcji rąk bez dalszych problemów?

Jak działają kosmetyki do dezynfekcji, których używamy na co dzień?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa zaleca się systematycznie mycie rąk mydłem i wodą przez co najmniej półlub, je minuty. Można takze stosować środki dostępne w sklepach, drogeriach i aptekach na przykład żele antybakteryjne, spraye dezynfekujące czy specjalne mydła. Producenci prześcigają się w dostarczeniu na rynek coraz to bardziej skutecznych produktów. Jednak czy wysoka skuteczność idzie w parze ze zdrowiem i brakiem skutków ubocznych? Przestrzeganie zaleceń od producentów specyfików jest niezbędne, ale nie odczuwać problemów związanych z wykorzystaniem na co dzień substancji drażniących. Jeśli już wystąpić mają objawy związane z wykorzystywaniem środków dostępnych w sklepach, zazwyczaj pojawiają się pod postacią zaczerwienienia skóry, suchością czy pęknięciami.

Sanityzer dłoni czyli żel antybakteryjny

Kiedy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać, ludziom zalecono prawidłowe i częste mycie rąk, aby pozbyć się zarazków i zapobiec przenoszeniu wirusa. Kiedy mydło okazało się mało skuteczne w walce z wirusem, środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, zawierające co najmniej 60% alkoholu, zaczęły stanowić doskonałą alternatywę, zwłaszcza podczas załatwiania codizennych spraw. Mimo to zbyt dużo alkoholu może mieć niekorzystny wpływ na skórę i organizm.

Jest więc duża szansa, że ​​ręka po skorzystaniu z sanityzera będzie sucha i popękana. Środki dezynfekujące do rąk mają pewne skutki uboczne, które mogą wpływać na skórę i nie tylko. Są niezbędnym narzędziem w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19, ale nie są pozbawione własnych problemów.

Spraye dezynfekujące

To jedne z najczęściej używanych środków czyszczących, których ludzie używają w swoich domach. Lizol, na przykład, twierdzi, że zabija 99,9% grzybów, wirusów i bakterii. Chociaż brzmi to całkowicie bezpiecznie, środki dezynfekujące mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, jeśli nie są odpowiednio używane.

Podrażnienie oczu i skóry – Bezpośredni kontakt z oczami może powodować podrażnienie i zaczerwienienie. Podobnie, długotrwała lub częsta ekspozycja na środki dezynfekujące może powodować choroby skóry, takie jak przewlekłe wysuszenie skóry i zapalenie skóry u osób o wrażliwej skórze.

Uszkodzenie wątroby – Niektóre środki dezynfekujące zawierają etanoloaminę, która działa jako regulator pH, aby zapewnić stabilność środka dezynfekującego. Poddana działaniu dużych dawek substancja chemiczna może uszkodzić nerki i spowodować chorobę wątroby.

Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy – Nadmierne narażenie lub nadmierne wdychanie sprayów dezynfekujących może powodować bóle głowy i zawroty głowy. Ponadto połknięcie roztworu dezynfekującego w aerozolu może powodować nudności i wymioty.

Reakcja serca – Niektóre środki dezynfekujące zawierają butan, wysoce łatwopalny związek, który pomaga produktowi rozpylać się z pojemnika. Przypadkowe spożycie lub wdychanie zbyt dużej ilości produktu przez osobę może spowodować poważne skutki dla serca.

Spray wybielający

Innym środkiem czyszczącym, który ma chronić ludzi przed zarażeniem COVID-19 jest wybielacz w sprayu. Ludzie często uciekają się do domowych wybielaczy w sprayu, gdy w sklepach kończą się komercyjne środki dezynfekujące i alkohol. Jednak nie jest tajemnicą, że wybielacz jest niebezpieczną substancją chemiczną. Zrozumienie, jak niebezpieczne jest to, może pomóc chronić rodziny w domu przed tymi szkodliwymi skutkami.

Podrażnienie oczu i skóry – Nadmierne narażenie, zwłaszcza jeśli jest to stężony roztwór na bazie chloru, może uszkodzić skórę i oczy. Wybielacz może również podrażniać i palić skórę. Co gorsza, może powodować przebarwienia skóry i trwale uszkodzić tkankę. Jeśli dostanie się do oczu, może wystąpić poważne podrażnienie, które może spowodować trwałe uszkodzenie tkanek i wzroku, jeśli nie zostanie całkowicie spłukane.

Czy stosowanie środków dezynfekujących jest bezpieczne?

Chemiczne środki dezynfekujące mogą być niebezpieczne dla pracowników, jeśli nie są odpowiednio obsługiwane. Niektórzy chemiczne środki dezynfekujące są łatwopalne i wybuchowe. Mogą reagować z niezgodnymi chemikaliami gwałtownie i generują toksyczne gazy. Wszystkie chemiczne środki dezynfekujące są z natury potencjalnie potencjalnie szkodliwe lub toksyczne dla organizmów, dlatego przestrzeganie zaleceń producentów jest kluczowe w każdym wypadku. Nasz artykuł powstał we współpracy z firmą vipera.com.pl, dysponującą ofertą kosmetyków do dezynfekcji dłoni.

Barbara

Powiązane wpisy

Edukacja przez czytanie: Książki naukowe i popularnonaukowe dla rozwijających się umysłów

Edukacja przez czytanie: Książki naukowe i popularnonaukowe dla rozwijających się umysłów

Klucz do profesjonalizmu i bezpieczeństwa – odpowiednia odzież robocza

Klucz do profesjonalizmu i bezpieczeństwa – odpowiednia odzież robocza

Zima z dzieckiem — rodzinne aktywności sportowe na mroźne miesiące

Zima z dzieckiem — rodzinne aktywności sportowe na mroźne miesiące

Sezonowe dekoracje kominków elektrycznych: pomysły i inspiracje

Sezonowe dekoracje kominków elektrycznych: pomysły i inspiracje