Czym pastorałki różnią się od kolęd?

Czym pastorałki różnią się od kolęd?

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko ubieranie choinki czy robienie sobie nawzajem prezentów. To również czas, kiedy w radiu puszczane są świąteczne piosenki. Osoby wierzące często śpiewają podczas świąt kolędy, które przez wielu ludzi nazywane są zamiennie pastorałkami. Jednak, jak się okazuje, nie są to tożsame pojęcia, a pod pojęciami kolędy i pastorałki kryją się inne znaczenia. Jakie zatem są różnice pomiędzy wyżej wymienionymi? Tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Czym są kolędy?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, kolędy i pastorałki są często mylone, a wiele osób używa ich nazw zamiennie. Aby móc przybliżyć różnice występujące między nimi, wyjaśnimy najpierw czym się charakteryzuje każda z nich. Otóż kolęda to bożonarodzeniowa pieśń, utrzymana w religijnej konwencji. Dlatego też śpiewana jest w kościele. Co ciekawe, w Polsce śpiewa się je do melodii krakowiaka, poloneza i oberka. 

Czym są pastorałki?

Aby móc wskazać różnice między kolędami, a pastorałkami, warto również wyjaśnić czym są te ostatnie. Otóż, pastorałki to utwory świeckie, które odznaczają się wesołym charakterem i nawiązują to tematyki Świąt Bożego Narodzenia. Ze względu na ich niskie walory teologiczne, nie są one najczęściej śpiewane w kościołach, choć czasami można spotkać się z sytuacjami, kiedy w danej parafii pośród kolęd znajdą się także pastorałki. Najczęściej jednak możemy usłyszeć je w radiu, gdyż są uznawane jako część kultury masowej.

Czym pastorałki różnią się od kolęd?

Najpopularniejsze kolędy – to warto wiedzieć

Jak się okazuje, część kolęd jest na tyle znana, że są w stanie, choć w części, zaśpiewać je osoby, które nie zostały wychowane w duchu religijnym. Często wynika to przede wszystkim z faktu, że w szkołach podstawowych z okazji świąt organizowane są jasełka czy przedstawienia świąteczne, w których trakcie śpiewa się kolędy. Dlatego spore grono tych osób zna je między innymi ze szkoły. Do najpopularniejszych polskich kolęd należą między innymi: „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Lulajże Jezuniu” i wiele, wiele innych. 

Najlepsze pastorałki – sprawdź, czy je znasz

Pastorałki cieszą się dużą popularnością i są chętnie śpiewane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wiele osób, które określają się mianem ateistów, obchodzą Święta Bożego Narodzenia ze względu na niezwykły klimat, który panuje w tym czasie. Zamiast kolęd, wybierają jednak pastorałki, które napawają je dodatkowym optymizmem i pozytywnie nastrajają. Obecnie można znaleźć wiele tego typu utworów. Są one dostępne w sieci czy na płytach dedykowanych Świętom Bożego Narodzenia. Jeśli chodzi jednak o najlepsze pastorałki, to niewątpliwie można wymienić tutaj „Pastuszek Bosy”, „Oj maluśki, maluśki”, „Przysiadło słonko”, „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć”, „Patrzcie bracia tam na niebie”, a także „Skrzypi wóz”. 

Słowem podsumowania, możemy powiedzieć, że kolędy są pieśniami religijnymi, natomiast pastorałki – świeckimi. Ze względu jednak na ich piękne słowa i niezwykłą melodię cieszą się uznaniem zarówno wśród osób mocno religijnych, jak i ateistów.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z podkładami muzycznymi jangok.pl, gdzie znaleźć można dziesiątki różnych kolęd i pastorałek.

Barbara

Powiązane wpisy

Piosenki patriotyczne na akademie i uroczystości

Piosenki patriotyczne na akademie i uroczystości

Muzyka w rozwoju i edukacji dziecka — dlaczego jest ważna?

Muzyka w rozwoju i edukacji dziecka — dlaczego jest ważna?

Czym są efekty gitarowe?

Czym są efekty gitarowe?

Wyposażenie studia muzycznego

Wyposażenie studia muzycznego